Nasza gmina

STRATEGIA WÓJTA: ZNOWU BLOKI

(Wspólna Sprawa 14)

Marek Gizmajer

 

 

Gdy czerwcową Wspólną Sprawę rozpoczął artykuł p.t. „Co dalej z naszą gminą?” Listy do Sąsiada doniosły, że od stycznia trwają prace nad Strategią Rozwoju Gminy Izabelin, która ma być „podstawowym dokumentem określającym kierunki stałego i harmonijnego rozwoju gminy (…) bazuje na jej wewnętrznym potencjale (…) określa cele, ich hierarchię i kolejność realizacji (…) zmierza do ciągłego rozwoju gminy i poprawy życia jej mieszkańców”. Uf. W lipcowych LdS pojawiło się kolejne doniesienie o „trwających pracach” pełne wzniosłych sformułowań mających dowieść, że władze gminy sumiennie pracują nad ważkim przedsięwzięciem administracyjnym i wszystko idzie dobrze, czyli nasze życie poprawi się. Świat Listów jest jak zwykle piękny. Jaki jest naprawdę?

Czytaj więcej...

Kto straci na nowej strategii rozwoju gminy Izabelin?

(Wspólna Sprawa 14)

dr Jan Sandner

 

 

 

 

 

 

Odpowiadając krótko na pytanie postawione w tytule śmiem twierdzić, że prawie wszyscy. Oczywiście będzie to proces dla jednych bardziej rozłożony w czasie, dla innych mniej, ale nieunikniony. Wynika to ze sposobu, w jaki gmina Izabelin jest zarządzana jako samodzielna jednostka administracyjna od momentu jej wyodrębnienia. Właśnie w tym tkwi sedno całej sprawy.

Czytaj więcej...

Rozgrywki personalne i wpuszczanie w kanał

(Wspólna Sprawa 14)

Artur Mączka

 

 

Rok temu przed wyborami wójt obiecywał, że do końca 2015 roku Hornówek będzie skanalizowany, bo dotacje unijne już były zapewnione albo już złożono wnioski. Przekonywał, że zatrudniony w 2013 roku nowy członek zarządu GPWiK „Mokre Łąki” Waldemar Roszkiewicz, były wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego (PSL) i czynny zawodowo stomatolog, jest specjalistą od funduszy unijnych. We wrześniowych Listach do Sąsiada napisano, że kanalizacja Hornówka idzie pełną parą. Jaka jest prawda? Co z obietnicami?

Czytaj więcej...

Na co wójt wyda nasze pieniądze

Marek Gizmajer

(Wspólna Sprawa 13)

 

 

Co wybory zmieniły w naszej gminie? Na pewno zawdzięczamy im kilka pokazowych inwestycji, zwłaszcza skanalizowanie części ulic i rozbudowę oczyszczalni. Wprawdzie ów nieprzemyślany obiekt jest kosztowny i mieszkańcy musieli do kanalizacji dopłacać (NB. na niejasnych zasadach), ale dobre i to. Mamy też kolejne kawałki ulic odnowionych i nowe latarnie w kawałku centrum, trochę trawników i ławeczek. Wycięto nawet chwasty zasłaniające śmieszną rzeźbę na rogu Krasińskiego i 3 Maja i postawiono przy niej ławeczkę ze śmietnikiem, żeby było czym się zachwycać.

Czytaj więcej...

Pieniądze, papiery i mur niechęci

Jacek Sobiecki

(Wspólna Sprawa 13)

 

 

 

9 grudnia 2014 roku na II Sesji Rady Gminy wójt złożył ślubowanie a Rada uchwaliła jego pensję, która składa się z wynagrodzenia zasadniczego i trzech dodatków: funkcyjnego, specjalnego i za długość pracy, których wysokość uchwala Rada. Radny Artur Mączka-Leonhardt zasugerował wypośrodkowanie niektórych z nich, ale radni z Forum Samorządowego nie byli tym zainteresowani. Przez najbliższe 4 lata wójt będzie zarabiał 12.100 zł, a więc maksymalną stawkę, mniej więcej równą diecie posła RP.

Czytaj więcej...

100 dni radnego

Ryszard Szymczak

(Wspólna Sprawa 13)

 

 

 

Zupełnie niepostrzeżenie minęło 100 dni od zaprzysiężenia nowych radnych. Czuję się w obowiązku poinformować Państwa o moich spostrzeżeniach dotyczących pracy w Radzie Gminy. Przychodząc na pierwszą sesję miałem świadomość, że zastanę skostniałe struktury organizacyjne i od lat przyjęte sposoby pracy.

Czytaj więcej...

Zwycięzcy biorą wszystko

Artur Mączka-Leonhardt

(Wspólna Sprawa 13)

 

 

Pierwsza sesja rady gminy, obecnych 14 radnych, w tym ośmioro z Forum Samorządowego Gmin (Edward Ciećwierz na urlopie), czyli ugrupowania wójta, i sześcioro niezależnych: dwóch ze Wspólnej Sprawy (Jacek Sobiecki i piszący ten artykuł), dwoje z Kochamy Kampinos (Katarzyna Krukowska-Wiater i Ryszard Szymczak) i dwie radne kandydujące indywidualnie (Joanna Białas i Bronisława Bieńkowska). Najpierw hymn, potem ślubowanie. Wszyscy po kolei powtarzają rotę: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Szybko okazało się, jak to ma wyglądać w praktyce…

Czytaj więcej...

Co w Mościskach piszczy

Jacek Sobiecki

(Wspólna Sprawa 12)

 

 

DROGA BEZ DRZEW I BEZ CHODNIKA

Chodniki w Mościskach powstawały w wielkich bólach. Niestety, ul. Sikorskiego nie doczekała się swojego chodnika do dziś, mimo że nie jest jakąś tam drogą wiejską, ale wojewódzką. W dodatku jest drogą, którą dochodzą do przystanku autobusowego pracownicy Kolportera, Joanny i kilku innych firm.

Czytaj więcej...

Wspomnienie z Izabelina

(Wspólna Sprawa 12)

Zdzisława Guca

 

 

Moje pierwsze wspomnienie z Izabelina to piaszczysta droga, a przy niej opleciony dzikim winem dom z ciepłoczerwonej klinkierowej cegły przypominający dworek z kolumnami. Po drugiej stronie drogi rozciągało się wrzosowisko. Dziś to ulica Tetmajera. Dom otoczony starodrzewiem kupił mój dziadek z tęsknoty za Kresami. Kampinoskie sosny, brzozy i jałowce przypominały mu podwileńskie Ponary.

Czytaj więcej...

Czas skończyć radosną twórczość

Tomasz Niewęgłowski

(Wspólna Sprawa 12)

 

 

 

Jestem po lekturze sprawozdań finansowych Centrum Kultury Izabelin i biblioteki za 2013 rok. Tradycyjnie niewiele z nich wynika. Można przeczytać, że placówki działają prężnie i dynamicznie i oczywiście wywiązują się z powierzonych zadań. Bije z nich pełne zadowolenie. Największą i najważniejszą pozycją (zwłaszcza dla piszących te sprawozdania) są wynagrodzenia.

Czytaj więcej...

Mościska nie interesują wójta

Marek Gizmajer

(Wspólna Sprawa 12)

Przedwyborcza krzątanina firm budowlanych wokół dwóch reprezentacyjnych ulic, boiska i trawników w Izabelinie centralnym jest dobrą okazją żeby przyjrzeć się Mościskom, niejako naszej bramie do Warszawy, które ze względu na rozległe tereny nieużytków mają znaczny potencjał rozwojowy, ale władze gminy od lat traktują je zgoła inaczej niż tereny w okolicy własnego urzędu.

Czytaj więcej...

Polskie drogi w Izabelinie

Roman Wajda

(Wspólna Sprawa 12)

 

 

 

Od wielu lat mieszkam w Izabelinie, moja żona pochodzi z Sierakowa. W naszej gminie pracowałem też w różnych firmach, ostatnio w Truskawiu, więc wszyscy mnie tu znają. Postanowiłem zabrać głos, bo widzę dookoła wiele nieprawidłowości. Najbardziej boli mnie podejście władz gminy do ludzi.

Czytaj więcej...

Głupota i smród nie mają granic

Lucjan Szabat

(Wspólna Sprawa 12)

 

 

 

Od ośmiu lat jestem mieszkańcem Truskawia. Tereny Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny były i są dla mnie miejscem wyjątkowym. Jak się jednak okazuje, nie dla tutejszych urzędników. Pewnego dnia otrzymałem od Pana Marka, cenionego w okolicy sąsiada, wrażliwego na piękno przyrody człowieka, projekt uchwały dotyczący zmian zagospodarowania przestrzennego terenu Truskaw i Truskaw-Helenówek przygotowany przez urzędników.

Czytaj więcej...

MASZT NAD ŚW. FRANCISZKIEM

Marek Gizmajer

(Wspólna Sprawa 9)
 

Ziemia wzdłuż zachodniej granicy cmentarza przy ul. ks. Fedorowicza w Izabelinie należy do jednej rodziny od stu lat. Przez ten czas Izabelin rozrastał się i na cmentarzu naturalną koleją rzeczy przybywało grobów. Gdy zrobił się ciasny gmina wymusiła na powyższej rodzinie przekazanie części jej ziemi - działkę nr 1/6 - na poszerzenie cmentarza w zamian inną działkę i rekompensatę.

 

Czytaj więcej...

Likwidacja komisariatu w Izabelinie

Marek Gizmajer

(Wspólna Sprawa 12)

 

 

15 kwietnia 2014 r. w Urzędzie Gminy Stare Babice komendant powiatowy policji mł. insp. Waldemar Perdion zorganizował „Debatę społeczną poświęconą poprawie bezpieczeństwa na terenie powiatu” w związku z likwidacją placówek policji w Izabelinie, Lesznie i Kampinosie. Czy bezpieczeństwo poprawiło się? Tytuł debaty okazał się nietrafiony, bo wszyscy bez wyjątku uczestnicy, w tym samorządowcy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i mieszkańcy, alarmowali o drastycznym pogorszeniu bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Ks. Aleksander Fedorowicz - 100-lecie urodzin

Marek Gizmajer

(Współna Sprawa 11)

Ks. Aleksander Fedorowicz urodził się 16 czerwca 1914 r. w Klebanówce. Studiował we Lwowie, w 1942 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1945-52 był wychowawcą niewidomej młodzieży w Laskach, a w 1951 r. został pierwszym proboszczem parafii w Izabelinie. Zbudował tu kościół, który decyzją prymasa Stefana Wyszyńskiego stał się oprócz opactwa Benedyktynów w Tyńcu miejscem pierwszych polskich Mszy sprawowanych twarzą do wiernych według zaleceń Soboru Watykańskiego II. Ks. Aleksander zmarł 15 lipca 1965 r. w opinii świętości i został pochowany w Izabelinie. Poniżej fragment biografii i relacje mieszkańców, którzy wciąż go pamiętają.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 3

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 27

W tym miesiącu 613

Od początku 113671