Pieniądze, papiery i mur niechęci

Jacek Sobiecki

(Wspólna Sprawa 13)

 

 

 

9 grudnia 2014 roku na II Sesji Rady Gminy wójt złożył ślubowanie a Rada uchwaliła jego pensję, która składa się z wynagrodzenia zasadniczego i trzech dodatków: funkcyjnego, specjalnego i za długość pracy, których wysokość uchwala Rada. Radny Artur Mączka-Leonhardt zasugerował wypośrodkowanie niektórych z nich, ale radni z Forum Samorządowego nie byli tym zainteresowani. Przez najbliższe 4 lata wójt będzie zarabiał 12.100 zł, a więc maksymalną stawkę, mniej więcej równą diecie posła RP.

Dobrze, że przynajmniej upubliczniono informację o uznaniowych dodatkach. W poprzedniej kadencji pensję wójta także uchwalono w maksymalnej wysokości tylko na podstawie stwierdzenia przewodniczącego rady Jerzego Pietrzaka, że „pensja wynika z przepisów”.  

Na kolejnej sesji przed końcem roku 2014 podjęto uchwałę o zmianie budżetu na mijający rok, a 14 stycznia uchwałę w sprawie budżetu na rok 2015. Radna Katarzyna Krukowska-Wiater usiłowała doprecyzować kwestie budżetowe, co spotkało się z wielką dezaprobatą ze strony wójta i jego radnych z FSG. Zamiast dyskusji o budżecie usłyszeliśmy wykład o niekompetencji radnych niezależnych, co niektórym szeroko otworzyło oczy.

25 marca na V Sesji podjęto szesnaście uchwał. Jako radni niezależni wyraziliśmy niezadowolenie z krótkich terminów przesyłania materiałów na sesje, często bardzo obszernych lub kontrowersyjnych. Uważamy, że przepisowe 7 dni (w praktyce często 3) to zbyt mało aby dokładnie zapoznać się z nimi i podjąć odpowiedzialnie decyzję. Zgłosiliśmy również uwagi na temat późnego sporządzania protokołów z sesji.

Na V Sesji pojawiły się też uchwały dotyczące sprzedaży gminnych działek w Izabelinie C i Laskach. Radny Ryszard Szymczak wyraził zaniepokojenie tym, że gmina wyprzedaje swój majątek. Jednak największe zainteresowanie wśród radnych niezależnych wzbudziła uchwała w sprawie planu pracy rady gminy nie zawierająca nawet wzmianki na temat Strategii Rozwoju Gminy, która ma powstać do końca czerwca. Poza strategią wnioskowaliśmy o dodanie do planu pracy następujących zagadnień: wymiana informacji z mieszkańcami, dojazd do Warszawy, ścieżki rowerowe, plany zagospodarowania, regulamin rady, dochody gminy, status i możliwości rozwoju Sierakowa.

Spory opór wzbudziła nasza propozycja pochylenia się nad regulaminem rady. Paweł Duszyński z gminnego Referatu Kontroli Wewnętrznej ostro zanegował sensowność tej propozycji twierdząc, że nie ma podstaw prawnych do tworzenia takiego dokumentu. Jednak zupełnie inne zdanie na ten temat miała Krystyna Grygorowicz-Ziemba, radca prawny. Ponadto, zgłosiliśmy wniosek o nagrywanie sesji oraz umieszczanie nagrań na gminnej stronie internetowej, tak aby poprawić komunikację z mieszkańcami oraz ułatwić pracę radnych. Ponieważ mamy wrażenie, że nasze postulaty natrafiają na mur niechęci, zgłosiliśmy je przewodniczącej rady Grażynie Zielińskiej w formie interpelacji. O dalszych naszych pracach będę informował na bieżąco.

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 30

W tym miesiącu 616

Od początku 113674