KOMISARIAT DO LIKWIDACJI?

Plan restrukturyzacji policji w naszym powiecie opracował Komendant Policji Powiatowej w Starych Babicach mł. insp. Waldemar Perdion. Zakłada on likwidację z dniem 1 grudnia 2013 komisariatu w Izabelinie, którego rejon ma być włączony do Starych Babic, i w Lesznie, który zostanie włączony do Kampinosu.

Komisariat przy ul. Tetmajera ma być opuszczony, a porządku w naszej gminie mieliby pilnować policjanci babiccy. Komendant nie wyjaśnił, czy likwidowane etaty z Izabelina zostaną przeniesione do Babic. Tamtejszy komisariat już teraz z trudem obsługuje dalsze miejscowości, a czasem wręcz brakuje mu benzyny.

Komendant zaprezentował plan radzie powiatu 12-go września. Zastanawiające, że nie przekazał radnym jego pisemnych kopii, a jedynie omówił założenia. Nie wiadomo, czy wszystkie. Stwierdził, że to jego plan autorski, który ma być eksperymentem. Komisariat w Izabelinie zamierza zlikwidować dlatego, że nie jest zadowolony z jego pracy, a poza tym, jak uznał, poziom przestępczości w Izabelinie jest tak niski, że policja nie jest tu potrzebna.

W reakcji na takie wywody usłyszał wiele gorzkich słów od przedstawicieli rejonów „przeznaczonych do likwidacji”. Niestety, do większości merytorycznych uwag nie potrafił się odnieść, na większość pytań nie udzielił odpowiedzi. Trzeba dodać, że swoją funkcję pełni od trzech miesięcy, w trakcie których zdążył już wziąć 3-tygodniowy urlop. Nie potrafił wyjaśnić, skąd pewność, że po likwidacji policji poziom przestępczości będzie nadal niski (jak sam stwierdził, powiatowe statystyki przestępczości narkotykowej w ostatnim czasie znacząco wzrosły). Nie ustosunkował się do oczywistej uwagi, że jeżeli nie jest zadowolony ze swoich podkomendnych, to powinien ich zdyscyplinować, a nie usunąć. Nie odpowiedział nawet na pytanie, czy jako funkcjonariusz o zbyt krótkim stażu służby, aby znać realia swojego terenu, nie wykonuje jakiegoś działania politycznego na odgórne zlecenie.

Optymizmem napawa to, że zagrożenie bezpieczeństwa zmobilizowało naszą społeczność. W ciągu dwóch tygodni w Izabelinie zebrano około 1500 podpisów pod protestem przeciwko likwidacji komisariatu. Akcję zorganizował Komitet Terenowy PiS w Izabelinie i Starych Babicach, którego sekretarz Robert Duda, nasz redakcyjny kolega, na sesji rady powiatu wręczył protesty komendantowi. Po uruchomieniu akcji także wójt i przewodniczący rady naszej gminy zamieścili w internecie apel do komendanta w obronie komisariatu. Było nie było, nawet przy jakichkolwiek zastrzeżeniach do pracy funkcjonariuszy, z ich usunięcia mogą cieszyć się tylko przestępcy i miłośnicy promili.

Szkoda, że mieszkańcy dowiedzieli się o wszystkim wyłącznie pocztą pantoflową i to w ostatniej chwili, tak jakby sprawa miała zostać załatwiona szybko i po cichu. Szkoda, że planu nie skonsultowano z radą gminy, więc jedyną realną akcję musieli podjąć mieszkańcy. W imieniu organizatorów nasza redakcja dziękuje wszystkim, którzy wyrazili swoją wolę podpisem. Będą one zbierane nadal, petycje są wyłożone w sklepach i kioskach, a zostaną wręczone komendantowi stołecznemu. Decyzja jeszcze formalnie nie zapadła, a zatem nie śpij, idź i podpisz, bo przestępcy zacierają ręce…