Zygmunt Skibiński

Carski ukaz dla Truskawka

(Wspólna Sprawa 12)

Po upadku Powstania Styczniowego aby uspokoić nastroje na polskiej wsi pod zaborem rosyjskim car naśladując dekret polskiego stronnictwa „czerwonych” w dniu 2 marca 1864 roku wydał ukaz uwłaszczający chłopów na ziemi, którą trwale uprawiali od lat. W Truskawiu dokonano 26 aktów nadania ziemi dla 14 rodzin: 6 dla Milejów, 5 dla Gromadków, po 2 nadania dla Kanarków i Zychów oraz po jednym dla (w porządku alfabetycznym): Gmochowskich, Greczynów (?), Jabłońskich, Królikowskich (Kruszkowskich?), Osińskich, Przybyszów, Skibińskich, Skorupskich, Iglińskich (Orlińskich?), Wasilewskich i Wawrzenieckich. Oprócz tego rodziny Biczków, Kowalskich i Makowskich otrzymały po 2-2,5 ha z dodatkowym prawem wypasu na folwarcznych łąkach i zbioru drewna na ogrzanie.

Czytaj więcej...

Kim był Czesław Skibiński

(Wspólna Sprawa 9)

Przeglądając internet natykam się co jakiś czas na zapytanie, kto to był Czesław Skibiński. Jest on patronem ulicy (drogi) wiodącej z Truskawia do Palmir przez Pociechę. Ulica ta jest oczywiście szeroko znana w Truskawiu i poza jego granicami z powodu znajdującej się tu pętli autobusu 708. Każdy autobus z Warszawy ma na tabliczce z przodu napis „Czesława Skibińskiego”. Jako krewny i mieszkaniec Truskawia poczułem się w obowiązku napisać tę krótką notkę.

Czytaj więcej...

„Leszek” z Dywersji Bojowej

(Wspólna Sprawa 11)

Gdy jako młody chłopak trochę łaziłem po górach ostrzegano mnie przed pięknie wyglądającą północną ścianą Giewontu zachęcającą do wspinaczki. Jest szalenie stroma i bardzo krucha. Ze względu na wspaniałą ekspozycję i widok na Zakopane była atakowana wiele razy i pochłonęła bodaj najwięcej ofiar w Tatrach. Opowiadano mi, że doświadczeni, ale i praktyczni taternicy ze Śląska wzięli na wspinaczkę lampy lutownicze i w ten sposób mocowali haki, które wykorzystywały później cepry z Warszawy i innych miast. O skali trudności niech świadczy fakt, że została zdobyta dopiero w 1957 r.

Czytaj więcej...

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 5

W tym miesiącu 240

Od początku 74213