Marek Gizmajer

Żołnierze Wyklęci powracają 2015

(Wspólna Sprawa 13)

Po 1945 roku w Polsce walkę z sowieckimi wojskami okupacyjnymi i organami bezpieczeństwa podjęło ponad 200.000 Polaków, w tym ok. 20.000 z bronią w ręce. Ponieważ był to zryw porównywalny z Powstaniem Styczniowym obecnie coraz częściej pojawia się pojęcie Powstania Antykomunistycznego. Militarne struktury regionalne działały do końca lat 40-tych. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim zamordowano ostatni Zarząd Główny Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od 2010 roku w rocznicę tego mordu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ostatnie oddziały rozbito pod koniec lat 50-tych. Ostatni żołnierz sierż. Józef Franczak „Lalek” poległ w walce w 1963 roku. Po śmierci odrąbano mu głowę.

Czytaj więcej...

Bitwa o Laski 1939

(Wspólna Sprawa 12)

We wrześniu 1939 roku Laski miały znaczenie strategiczne. Są położone u wrót stolicy na skraju puszczy, w której przed wojną znajdowały się tereny wojskowe i składy amunicji. W Zakładzie dla Niewidomych zdawano sobie sprawę, że mogą być terenem walk, więc w sierpniu pensjonariuszom przebywającym na wakacjach w innych rejonach kraju zalecono, aby nie wracali.

Czytaj więcej...

100 lat temu 6 sierpnia

(Wspólna Sprawa 11)

 

6 sierpnia… kto dziś pamięta to święto? Dzień wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej w 1914 roku. W tym roku przypada jego setna rocznica, podobnie jak urodzin ks. Aleksandra Fedorowicza. Przed ostatnią wojną 6 sierpnia obchodzono bardzo uroczyście. Potem zapomniano obchodząc głównie rocznice naszych klęsk a nie zwycięstw, nie bez udziału stosownej polityki propagandowej kształtującej poziom naszej samooceny. Przypomnijmy więc garść faktów.

Czytaj więcej...

gen. Stanisław Maczek

Nie przegrał żadnej bitwy

(Wspóna Sprawa 10)

 

Urodził się 31 marca 1892 na Kresach, ukończył filozofię i polonistykę na Uniwersytecie Lwowskim. W 1918 r. wstąpił do wojska polskiego, w 1920 walczył z bolszewikami, od 1938 dowódca słynnej 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. Była to pierwsza polska jednostka tego typu (600 maszyn), chluba armii. We wrześniu 1939 zadała Niemcom duże straty, przedostała się na Węgry i dotarła do Francji. Podczas jej obrony w 1940 ponownie zwyciężała, po czym osamotniona zniszczyła sprzęt i przez Maroko dotarła do Szkocji.

Czytaj więcej...

płk. Leopold Lis-Kula

Wzór dla młodych Polaków

(Wspóna Sprawa 10)

 

7 marca 2014 r. przypada 95 rocznica jego śmierci. Mając 18 lat w sierpniu 1914 r. dowodził kompanią Legionów. Uczestniczył w wielu bojach Pierwszej Brygady, także najkrwawszych pod Krzywopłotami i Łowczówkiem. Pomimo młodego wieku był niezwykle odważnym żołnierzem i jednym z najbardziej utalentowanych oficerów. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, powierzano mu najtrudniejsze odcinki walki. Stał się legendą, opowiadano o jego wręcz nadprzyrodzonych zdolnościach dowódczych. Ówczesny historyk pisał: „w ogniu był w swoim żywiole, porywał wszystkich, działał jak grom.”

Czytaj więcej...

Nasz polski wrzesień

(Wspólna Sprawa 8)

Wśród wszystkich uczestników II Wojny Światowej Polska poniosła największe straty osobowe w proporcji do ogółu ludności. Tylko ona utworzyła państwo podziemne z największą na świecie 400-tysięczną konspiracyjną Armią Krajową. Jako jedyna walczyła z dwoma agresorami jednocześnie, III Rzeszą i ZSRR. W 1939 r. zaatakowana ze wszystkich stron przy kilkukrotnej przewadze wroga broniła się 35 dni. Alianci w 1940 r. atakowani z jednej strony mając 3-krotną przewagę bronili się 38 dni.

Czytaj więcej...

Grunwald - centrum Bożego igrzyska

(Wspólna Sprawa 7)

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał przy szpitalu założonym przez mieszkańców Lubeki na Ziemi Świętej ok. 1191 roku podczas III krucjaty. Rok później krucjata dobiegła końca. W 1226 roku książę mazowiecki Konrad nękany przez pogańskie plemiona Prusów wezwał zakonników na pomoc oddając im ziemię chełmińską. Chętnie przybyli na nowy teren aby służyć wierze, zaś papież zezwolili im na utworzenie księstwa na terenach odebranych Prusom, których nawracanie uznano za nową krucjatę.

Czytaj więcej...

Myśli wokół Powstania Styczniowego

(Wspólna Sprawa 6)

Powstanie Styczniowe wybuchło w stanie wojennym, skoordynowane walki trwały piętnaście miesięcy. „Karnawał” Solidarności lat 1980-81 trwał piętnaście miesięcy i zakończył się stanem wojennym. Nocą 14-15 stycznia 1863 do carskiego wojska „internowano” niepokornych z listy Wielopolskiego. Nocą 12-13 grudnia 1981 do więzień internowano niepokornych z listy Jaruzelskiego. Na każdej z tych list znalazła się podobna liczba ok. 12 tysięcy osób. Przypadek, czy nawiązanie do solidnych carskich wzorców?

Czytaj więcej...

Żołnierze Wyklęci powracają

(Wspólna Sprawa nr 6)

 

 

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim po trwającym ponad trzy lata „śledztwie” zamordowano siedmiu oficerów IV (ostatniego) Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), ostatniej ogólnopolskiej struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Wskutek tortur dowódca ppłk. Łukasz Ciepliński ps. „Podhorecki” (fot. obok) był półgłuchym kaleką, kpt. Józef Rzepka postradał zmysły, kpt. Franciszek Błażej ps. „Roman” był tak skatowany, że ciało odpadało od kości. Od godziny 20.00 kat z Armii Ludowej w obecności radzieckiego naczelnika co kilka minut zabijał ich strzałem w tył głowy. Miejsc pochówku nie ujawniono.

Czytaj więcej...

Świadkowie tajemnicy

(Wspólna Sprawa 5)

 

W okresie świątecznym z radością prezentujemy Państwu nowość wydawniczą powstałą przy udziale jednego z mieszkańców naszej gminy, zatytułowaną Świadkowie tajemnicy – śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych.

Autorem tekstu jest Grzegorz Górny, dziennikarz, redaktor i autor filmów dokumentalnych, zaś fotografikiem i wydawcą Janusz Rosikoń publikujący albumy i książki o sztuce, podróżach, historii, poezji i religii, m.in. autorstwa Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Czytaj więcej...

Z Kresów do Lasek wędrówka niezamierzona

(Wspólna Sprawa 3)

 

 

Pani Ewa Cieńska-Fedorowicz mieszka w niewielkim skromnym domku nieopodal Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Nie jest łatwo umówić się z nią na rozmowę. Niechętnie udziela wywiadów, ma dużo zajęć i planów pisarskich, właśnie przygotowuje do druku nową książkę, choć jej wrodzoną aktywność ogranicza zdrowie nadwyrężone życiowymi przejściami i upływem 88 lat.

Czytaj więcej...

Prawda o Przewrocie Majowym 1926

(Wspólna Sprawa nr 3)

Naród bez pamięci traci tożsamość, bez bohaterów traci wzorce. To dlatego filarem historycznej propagandy PRL było wypaczanie pamięci o wielkich postaciach XX-lecia międzywojennego, Polskiego Państwa Podziemnego czy powstania antykomunistycznego lat 50-tych. Ich przeinaczone wizerunki wpajano dwóm pokoleniom tak skutecznie, że dziś wiele osób, nawet wykształconych i dobrej woli, bezwiednie powiela propagandowe kłamstwa.

Czytaj więcej...

Powstanie Styczniowe zwycięskie po latach

(Wspólna Sprawa nr 2)

W przeciwieństwie do 20-lecia międzywojennego, w PRL ogłoszono, że Powstanie Styczniowe było bezsensowną klęską, wstydliwą kartą naszej historii. O tym, że jego przyczyną były długotrwałe i okrutne represje najeźdźcy, milczano. Czy mamy się czego wstydzić? Armia carska, największa potęga militarna ówczesnego świata, potrzebowała półtora roku na pokonanie słabych i rozproszonych Polaków. Po latach pewien polski dowódca wyciągnął właściwe wnioski z tej lekcji i zwyciężył.

Czytaj więcej...

Co się działo w listopadzie 1918 roku

(Wspólna Sprawa nr 1)

 

 

 

 

Polską historię początku XX wieku trzeba studiować. Pojawiły się wówczas postacie, koncepcje i doświadczenia o wielkim znaczeniu dla naszej suwerenności państwowej i politycznej. Po 1939 roku były one systemowo dezawuowane przez propagandę sowiecką i peerelowską. Mieliśmy zapomnieć wszystko co wiązało się z niepodległością.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 601 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 17

W tym miesiącu 634

Od początku 113692