Artur Mączka

Strzeż myśli, by dłużej żyć

(Wspólna Sprawa 16)

Szanowny Czytelniku, dużo piszę w artykułach o higienie ciała: odżywianiu, witaminach, lekach, ćwiczeniach… Ale w rzeczywistości dla długiego i zdrowego życia najbardziej istotna jest higiena umysłu. Może wydawać się to dziwne, ale pozwól że wyjaśnię. Higiena umysłu to czuwanie nad tym, aby nie zaśmiecać go obrazami, hałasami oraz negatywnymi myślami. Między ciałem a umysłem istnieje dużo więcej powiązań niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Do tego stopnia, że osoby żyjące w ciągłym stresie, pod presją, doświadczające konfliktów i nieprzyjemnych emocji mogą być prawie pewne utraty lat czy nawet dziesiątek lat życia w dobrym zdrowiu. Powodów jest wiele, ale dziś poruszymy tylko jeden: wpływ emocji na krwinki białe – pierwszą linię obrony immunologicznej.

Czytaj więcej...

Kask na głowie czy olej w głowie?

(Wspólna Sprawa 13)

Jak dowodzą statystki, w dzisiejszych czasach 97% dzieci i 72% dorosłych jeździ na nartach w kasku. We francuskiej prasie przeczytałem przejmujący artykuł o tym, że wśród narciarzy jeżdżących w kasku występuje zwiększone ryzykośmierci. Liczba urazów głowy we francuskich kurortach narciarskich wciąż rośnie od 2000 roku. Podobną tendencję da się zaobserwować w Stanach Zjednoczonych. Statystyki Uniwersytetu Medycznego w Michigan wskazują na wzrost urazów głowy na trasach narciarskich w USA aż o 60% między 2004 a 2010 rokiem, kiedy to prawie wszyscy zaczęli nosić kaski. Liczba urazów innych części ciała dla tego samego okresu pozostała bez zmian. W sezonie 2008–2009 ponad połowa osób, które zginęły w amerykańskich ośrodkach narciarskich, w chwili wypadku miała kask. Tak przy okazji, Kierowca Formuły 1 Michael Schumacher też doznał poważnego urazu głowy w kasku.

Czytaj więcej...

Nowe spojrzenie na medycynę

(Wspólna Sprawa 12)

Wybuch chorób cywilizacyjnych po ostatniej wojnie nie był przypadkowy. Był spowodowany złym sposobem odżywiania, stylem życia oraz otoczeniem, w którym żyjemy. Obecnie niektórzy lekarze coraz częściej zgadzają się z tym stwierdzeniem, odmiennym od podejścia do medycyny wpajanym im w czasie studiów. Wraz z latami praktyki odkrywają na nowo sztukę prawidłowego podejścia do zdrowia. Jednak to odkrywanie wciąż ma miejsce jedynie w indywidualnych przypadkach, a nie na poziomie całego systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej...

Cholesterol nie jest trucizną

(Wspólna Sprawa 11)

Choć medycyna od lat zajmuje się głównie obniżaniem poziomu cholesterolu, obecnie coraz więcej lekarzy pozbywa się tej zaszczepionej przez firmy farmaceutyczne tendencji. Ta miękka, woskowa, tłustawa substancja wytwarzana w wątrobie i wchłaniana z przewodu pokarmowego do krwi znajduje się w każdej komórce stanowiąc 2% masy ciała. Bierze udział w budowie błon komórkowych i wspomaga produkcję kwasów żółciowych. Działa też na wiele innych sposobów. Bez niej organizm nie byłby w stanie wytwarzać większości hormonów. Witamina D syntetyzowana z udziałem prekursora cholesterolu jest niezbędna dla zdrowia i odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom. 25% cholesterolu znajduje się w mózgu. Cholesterol nie jest zatem trucizną i nie zasługuje na złą sławę.

Czytaj więcej...

CO ZROBIĆ ŻEBY SIĘ WYSPAĆ

(Wspólna Sprawa 10)

Niewyspanie jest przyczyną wielu problemów, niekiedy bardzo poważnych. Niewyspany popełniasz więcej błędów niż zwykle (coś gubisz, zapominasz, narażasz się na wypadek), łatwiej się irytujesz i jesteś bardziej podatny na choroby. Niewyspanie to stan, delikatnie mówiąc, bardzo nieprzyjemny. Zrozumiałe więc, że cierpiący na bezsenność (20% społeczeństwa) szukają jakiegoś rozwiązania.

Czytaj więcej...

UPRZEDZIĆ RAKA

(Wspólna Sprawa 10)

Rak może dotknąć każdego. Stał się tak „popularny”, że w klasyfikacji przyczyn zgonów zajmuje niemal to samo miejsce co choroby sercowo-naczyniowe (udary mózgu, zawały itp.). Wywołuje też strach. Nikt nie chce usłyszeć: „ma pan(i) raka”, ponieważ powszechnie uważa się, że „mieć raka” oznacza niechybną śmierć. Dlatego zamiast iść do lekarza wiele osób mówi sobie „nie, to przecież nic groźnego, pójdę później jak będę miał czas... to przecież nie boli” itp.

Czytaj więcej...

ADHD - choroba czy cecha?

(Wspólna Sprawa nr 8)

Większość dzieci, w tym niemowlęta, to osoby niezwykle aktywne. Ciągle są w ruchu, nawet podczas snu, i nie potrafią dłużej skupić wzroku na jednej rzeczy. Ich głowy, stopy i dłonie ciągle się poruszają. Istny żywioł. O ile ich rodzice są w stanie – nie zawsze i z trudem – znieść ten ciągły ruch, to inaczej jest w przypadku opiekunek, pielęgniarek czy przedszkolanek. Ich zadaniem jest przecież opieka nad całą grupą maluchów, co samo w sobie jest już męczące. A jeśli w takiej grupie dodatkowo znajdzie się dziecko, które wymaga większej uwagi i nie pozwala na prowadzenie zajęć, to mamy problem.

Czytaj więcej...

Strzeż się antybiotyków

(Wspólna Sprawa 6-7)

Antybiotyki(z greckiego anti – przeciw, bios – życie) – naturalne, wtórne produkty metabolizmu drobnoustrojów, które działając wybiórczo w niskich stężeniach wpływają na struktury komórkowe lub procesy metaboliczne innych drobnoustrojów hamując ich wzrost i podziały. Stosuje się je w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Odkrycie działania pierwszego antybiotyku przez Aleksandra Fleminga w 1928 roku stało się przełomem w leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie. Wkrótce po odkryciu penicyliny pojawiły się następne antybiotyki – naturalne, półsyntetyczne i syntetyczne.

Czytaj więcej...

CO TO JEST VIOFOR JPS

(Wspólna Sprawa nr 5)

Kilkanaście lat temu polscy profesorowie nauk medycznych współpracując z polskimi inżynierami opracowali urządzenie lecznicze do modulowanej (wolnozmiennej) stymulacji magnetycznej organizmu, które przerosło w sensie pozytywnym absolutnie wszelkie oczekiwania.

Czytaj więcej...

Zdrowie - konieczność czy alternatywa

(Wspólna Sprawa 4)

Gdyby Thomas Alva Edison wiedział, powtarzając tysiąc pięćsetną próbę z jednym z pierwszych odbiorników prądu elektrycznego - żarówką, jakie będą reperkusje ich wynalezienia, nie cieszyłby się aż tak swoim niewątpliwym kolejnym sukcesem (po udoskonaleniu telefonu Bella, wynalezieniu fonografu i akumulatora zasadowego niklowo-żelazowego, odkryciu emisji termoelektronowej, etc.), albowiem ani on, ani jemu współcześni nie wiedzieli nic o tzw. smogu elektromagnetycznym.

Czytaj więcej...

Być albo nie być

(Wspólna Sprawa nr 1)

Być albo nie być, oto jest pytanie... Pytanie to zadaje nam bohater dramatu Sheakspeare’e – Hamlet. To pytanie, może nieco inaczej postawione „Jak być?” lub „Kim być?”, zadają sobie młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie. Pytanie „czy bardziej być, czy więcej mieć?” powinno być pytaniem albo raczej refleksją obowiązkową, wewnętrzną. Ale przeważnie nie jest. A przecież dzięki niemu możemy oddzielić ziarno od plew, prawdę od fałszu. Myślenie, refleksja pozwala nam poznać prawdę. Prawda pozwala nam dokonywać prawdziwych, dobrych dla nas i dla innych wyborów.

Czytaj więcej...

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 13

W tym miesiącu 331

Od początku 117513