Goście

Podkategorie

Joanna Gwiazda: W latach 70-tych działaczka Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, w sierpniu ‘80 członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym internowana przez ponad 7 miesięcy. Redaktorka, dziennikarka i publicystka, autorka książki „Polska wyprawa na księżyc” (2001). W 2006 r. odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Adrzej Gwiazda: Uczestniczył w protestach w marcu ’68 i grudniu ’70, za co został usunięty z pracy naukowej na Politechnice Gdańskiej. W latach 70-tych współpracował z KOR i współzakładał WZZ Wybrzeża. W sierpniu ’80 członek prezydium MKS w Stoczni Gdańskiej, współtwórca i wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, jeden z dwóch zastępców Lecha Wałęsy. Po wprowadzeniu stanu wojennego kilka lat więziony w ciężkich warunkach. W latach 86-89 członek Komisji Krajowej „Solidarności”. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego i został powołany do Kapituły Orderu, z której odszedł w 2010 r. protestując przeciwko odznaczeniu Adama Michnika.

Państwo Gwiazdowie: współautorzy 21 postulatów strajkowych w sierpniu ’80, honorowi obywatele miasta Gdańska, bohaterowie wywiadu-rzeki "Gwiazdozbiór w Solidarności" (2009) i małżeństwo od 53 lat.

 

Autorka blisko 200 filmów dokumentalnych i reportaży, reżyser, operatorka, fotograf i dziennikarka, laureatka wielu nagród. Także himalaistka, podróżnik i znawca Azji. Absolwentka Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego Akademii Obrony Narodowej (AON PSOS), kursu bezpieczeństwa narodowego NATO w Waszyngtonie (Norfolk-NAVSTA, Pentagon) i kursu NATO dla dziennikarzy w Kopenhadze. Honorowa członkini International Police Association, szefowa redakcji wojskowej w TVP i autorka programów telewizyjnych poświęconych obronności. Pracowała w TVP 25 lat. Obecnie jest wiceprezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Skrócona filmografia:

 

 

Reżyser, scenarzysta, publicysta, wykładowca, autor ponad 30 filmów dokumentalnych, laureat nagród na festiwalach i przeglądach filmowych. Podejmuje najtrudniejsze tematy współczesności, np. współpracę ZSRR z III Rzeszą („Defilada zwycięzców” 2007), przeszłość Lecha Wałęsy („TW Bolek” 2008) i Wojciecha Jaruzelskiego („Towarzysz Generał” 2009), kulisy Stanu Wojennego („Towarzysz Generał idzie na wojnę” 2011) i zbrodnicze aspekty inżynierii społecznej i genetycznej („Eugenika - w imię postępu” 2011).

 

Historyk i dyplomata. Przez 30 lat uczył historii w szkołach średnich, najdłużej w Łomiankach, a zaczynał w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach w połowie lat 70-tych. W latach 1997-2000 konsul RP w Moskwie, Charkowie i Grodnie. Autor licznych publikacji, m.in. książki „Wielkie bitwy Polaków” wydanej w Izabelinie przez Rosikon press i opisującej m.in. bitwę pod Zaborowem, której nadał miano „Olszynki Zaborowskiej 1863”. Uczestnik kilkunastu wypraw na Wschód i Syberię. Obecnie pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Sulejówku i prowadzi pogadanki historyczne o powstaniach w Radiu Wnet.

 

Historyk, politolog, sowietolog, dziennikarz, autor artykułów, książek, audycji radiowych i scenariuszy dokumentalnych. Profesor mianowany Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wykładowca m.in. UW i UKSW.  Przez 11 współpracował z Radiem Wolna Europa. Ostatni więzień polityczny PRL, aresztowany w 1985 roku i skazany na 10 lat, uniewinniony w 1989. 

4 września 2012 r. gdy 4 numer „Wspólnej Sprawy” z pierwszą częścią jego prelekcji był gotowy do druku zginął tragicznie w Tatrach. Schodząc samotnie szlakiem ze Świnicy na Zawrat nad Doliną Pięciu Stawów spadł w przepaść. Przyczyn nie ustalono.

 

Historyk, pracownik IPN, działacz społeczno-polityczny, wykładowca UW i UKSW. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, zwłaszcza historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Autor kilkunastu książek, redaktor kilkunastu prac zbiorowych, autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilkuset popularnonaukowych. Sekretarz Komitetu Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, członek Rady Programowej Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", członek zespołu historyczno-teologicznego Świątyni Opatrzności Bożej, koordynator Rady Programowej Ruchu Społecznego im. ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, redaktor naczelny miesięcznika historycznego "Sieci Historii".

 

 

Kierownik Katedry Filozofii Prawa i dziekan Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL. Przez kilkanaście lat wykładowca w Gustav-Siewerth-Akademie. Autor ponad 30 książek, dziesiątek artykułów, recenzji i tłumaczeń. Występuje w audycjach radiowych i telewizyjnych. Główne kierunki działalności: prawo naturalne, metafizyka, antropologia, etyka, filozofia Boga, prawa, gospodarki, filozofii, religii, postmodernizmu, lewicy.

 

 

 

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 7

W tym miesiącu 798

Od początku 113856