Kukiz kontra Malarowski

Marek Gizmajer

 

 

 

 

 

 

 

 

Znany muzyk Paweł Kukiz, który w ostatnich wyborach prezydenckich uzyskał wysoki wynik 20%, utworzył ugrupowanie parlamentarne. W swojej kampanii m.in. krytykował funkcjonujący w Polsce system wyborczy, w którym uzyskanie mandatu może zależeć nie tyle od zasług kandydata, co od preferencji partyjnych decydentów układających listy. Jak podkreślał, uniemożliwia to korzystanie z praw wyborczych wielu osobom spoza „układów”.

Uruchomił też akcję tworzenia oddolnego ugrupowania przez Internet. W miesiącach wakacyjnych każdy mógł wypełnić i przesłać formularz na stronie ruchu Kukiz’15. Zgodnie z informacjami komitetu wyborczego w całej Polsce zgłosiło się ponad 3200 kandydatów do Sejmu. W Okręgu nr 20, do którego należy nasza gmina i który reprezentuje 12 posłów, było ich aż 639, czyli 53 na mandat.

W mediach można było poczytać o szturmie na ruch Kukiza najróżniejszych osób i grup, a także o ich powiązaniach czy przeszłości. Pojawiały się pytania, czy Paweł Kukiz nie jest figurantem, który pod pretekstem oddolnego ruchu tworzy jakąś zakamuflowaną strukturę, zwłaszcza że blisko współpracował z grupą urzędników samorządowych działających pod nazwą Bezpartyjnych Samorządowców. Jednak artysta określający siebie mianem „antysystemowca” ogłosił na Facebooku, że grupa ta dążyła do przejęcia ruchu, nie dopuścił jej do swoich list wyborczych i upublicznił fragment zestawienia kandydatów, które usiłowała mu narzucić. Tak się przypadkiem złożyło, że fragment ten obejmuje właśnie Okręg nr 20, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, że w naszej okolicy o mandat posła z listy ruchu Kukiz’15 zabiegali:

Wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski
Burmistrz Gminy Ożarów Mazowiecki Paweł Kanclerz
Starosta Powiatu
Warszawskiego-Zachodniego Jan Żychliński

Zabiegi te Paweł Kukiz skomentował tak: „listy mają być tworzone ODDOLNIE. Wiecie jak sobie wszystko zaplanowali Bezpartyjni Samorządowcy? Zobaczcie na załączonym obrazku. Już miesiąc temu zaczęli "dzielenie". Jakieś 2 tygodnie temu dotarł do mnie ten dokument. Szczególnie zwróćcie uwagę na kolumnę "F". Już nawet okręgi sobie powpisywali. Kto z którego. Zwróćcie uwagę na tytuł dokumentu ("kandydaci projekt"). Na dokumencie wyszczególniono 169 nazwisk. Z całej Polski. W życiu nie zgodzę się - ani ja, ani prawdziwi WoJOWnicy, którzy walczą o Polskę dla Obywateli - na takie roszady i knucia. Nigdy. Jeśli zniknie etyka, transparentność, oddolność i obywatelskość to przegramy Polskę.”

Czyżby funkcja wójta już się panu Malarowskiemu znudziła? To już jego trzeci nieudany debiut w polityce. Kiedyś próbował dostać się do Sejmiku Mazowieckiego z listy Akcji Wyborczej Solidarność, potem do Sejmu RP z listy Platformy Obywatelskiej. Jednak w zabiegach politycznych nie ustaje. W ostatnich wyborach samorządowych na okładce swojej ulotki ściskał dłoń prezydentowi Komorowskiemu, a po jego przegranej oprócz zgłoszenia się do anty-partyjnego Pawła Kukiza zatrudnił na dwóch kluczowych stanowiskach w gminie prominentnych działaczy PSL i PiS. Cóż za wszechstronne nastawienie do zmiennych wiatrów historii.

(ilustracja Zygmunt Zaradkiewicz)

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 30

W tym miesiącu 211

Od początku 96105