ARMIA KRAJOWA DZIAŁA cz. 1

Marek Gizmajer

„Wstąp bracie między strzelce, gdy chcesz się sławą skryć – kompania szczytna wielce, umierać z nią i żyć!” – tym hasłem Wieniawy-Długoszowskiego, pierwszego ułana II RP, zakończyłem w numerze „Wspólnej Sprawy” z listopada 2011 apel do miłośników wojskowości, którzy po udanej rekonstrukcji walk partyzanckich „Rzeczpospolita Kampinoska 2011” jesienią ub. roku chcieliby włączyć się w następne inicjatywy historii na żywo. Ponieważ zainteresowanie było duże, wraz z innymi autorami rekonstrukcji obiecaliśmy kontynuację działalności militarno-edukacyjnej. Co zatem w ciągu tych trzech miesięcy zdziałaliśmy w zaszczytnej wielce kompanii AK?

W Święto Niepodległości 11.11.2011 w Dąbrowie Leśnej w kościele Św. Marka Ewangelisty po uroczystej Mszy uczestniczyliśmy w śpiewaniu pieśni patriotycznych i przemarszu w miejsca pamięci w Dąbrowie i Izabelinie. Nie tylko złożyliśmy hołd poległym, ale także wysłuchaliśmy polowej pogadanki na temat wydarzeń, które rozegrały się tu podczas wojny. Opowieści uczestników to najlepsza lekcja historii.

W grudniu 2011 r. jedna z takich opowieści nabrała wydźwięku medialnego. Telewizja internetowa razem.tv sfilmowała wspomnienia partyzanta Puszczy Kampinoskiej i artysty plastyka por. Tadeusza Budzyńskiego, z udziałem innych osób. Nagranie zrealizowaliśmy we wsi Wiersze, gdzie mieściło się dowództwo Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, zaś na byłym placu apelowym dziś stoi kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP i słynna rzeźba Anioła Niepodległości. Program pt. „Opowieść o pomocy z nieba dla obrońców ojczyzny” można obejrzeć tutaj:

 

Na przełomie grudnia i stycznia uruchomiliśmy oficjalną stronę internetową Środowiska Grupy Kampinos „Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska” www.akkampinos.pl. Można tu znaleźć przystępnie opowiedzianą historię i linki do wspomnień utrwalonych w Muzeum Powstania Warszawskiego, dokumentów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i fotografii Instytutu Pamięci Narodowej. Jest też opracowanie Światowego Związku Żołnierzy AK. Zainteresowani pogłębieniem wiedzy znajdą spis wydanych dotychczas książek.

Kolejne działy prezentują działania Środowiska Grupy Kampinos i Rady Pamięci Wierszy, m.in. patriotyczne Msze odprawione przez ks. bpa Józefa Zawitkowskiego, ks. bpa Tadeusza Pikusa i ks. prof. Józefa Mandziuka. Partyzancki kościół w Wierszach tchnie patriotyzmem. W każdą czwartą niedzielę miesiąca o godz. 15:00 zaprasza na Msze za Ojczyznę.

Z kolei młodzież myśląca o włączeniu się w ruch historii na żywo znajdzie na stronie internetowej dokumenty Młodzieżowej Grupy „Kampinos”. Pierwsza lekcja takiej historii miała miejsce 3 lutego w Zespole Szkół w Izabelinie dla klas III gimnazjum. Były to opowieści wojenne kombatantów, pokaz starych zdjęć i prezentacja umundurowania i broni w wykonaniu rekonstruktorów. Można było założyć hełm, pomierzyć z pistoletu, załadować karabin maszynowy, spojrzeć w twarz SS-manowi.

Gimnazjaliści uczestniczyli wspaniale. W ich oczach widać było ten sam dorosły błysk, co na fotografiach partyzantów, niewiele od nich starszych, tak jak prelegenci. Wprawdzie ciężki kaem niezbyt się słuchał, ale chętni stawali w szeregu ze schmeisserem. Pokolenia powstańców są wieczne… Panie nauczycielki były zgodne - młodzi lekcję zrozumieli. A kombatantom podziękowali… słodyczami.

Co dalej? Prelekcjami są już zainteresowane dwie kolejne szkoły w Warszawie. Wiosną ruszą marsze terenowe i spotkania strzeleckie. Są też inne pomysły. Wszystko będzie opisywane na stronie internetowej. Jest ona na bieżąco aktualizowana i przez półtora miesiąca odnotowała blisko 1000 wejść, także z zagranicy. Jeśli zatem „chcesz wstąpić między strzelce”, wstąp na www.akkampinos.pl i do dzieła!

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 253 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 7

W tym miesiącu 768

Od początku 113826