Konferencja Armii Krajowej

Marek Gizmajer

17 marca 2012 r. w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja popularnonaukowa „Puszcza Kampinoska przedpolem Powstania Warszawskiego” zorganizowana wspólnie przez Środowisko Grupy Kampinos AK i Radę Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej. Uczestniczyło w niej blisko sto osób, w tym kombatanci, pracownicy KPN i przedstawiciele władz terenów związanych z Grupą Kampinos - Bielan, Czosnowa i Starych Babic. Konferencję poprzedziło zaciągnięcie warty honorowej przez członków Grup Rekonstrukcji Historycznej z bronią i w umundurowaniu Armii Krajowej i zapalenie zniczy przed pomnikiem leśników Puszczy Kampinoskiej poległych i zamordowanych podczas II Wojny Światowej, znajdującym się przed budynkiem Dyrekcji. Modlitwę poprowadził proboszcz parafii Św. Franciszka w Izabelinie ks. Henryk Michalak.


Prelekcje rozpoczęła recytacja wiersza o Grupie Kampinos napisanego w 1944 roku przez jednego z jej żołnierzy ppor. Tadeusza Budzyńskiego w wykonaniu aktorki filmu i scen warszawskich Lidii Niewęgłowskiej. Referatom towarzyszył pokaz slajdów zdjęć partyzanckich z Puszczy Kampinoskiej ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej wojsk niemieckich i Armii Krajowej. Wygłoszono sześć referatów:

por. Stanisław Skrzyniarz (ŚGK AK) – życie codzienne w przeddzień II Wojny Światowej w okolicach Izabelina, Kampania Wrześniowa i początki konspiracji
Jerzy Misiak (Dyrektor KPN) – działania konspiracyjne leśników w Puszczy Kampinoskiej, ich współpraca z oddziałami partyzanckimi i martyrologia
Henryk Ratyński (ŚGK AK) – rys historyczny i znaczenie czynu zbrojnego Grupy Kampinos AK
Marcin Biegas (ŚGK AK) – alianckie zrzuty dla Powstania Warszawskiego, zwłaszcza amerykańska operacja Frantic 7 (pokaz slajdów)
Jakub Wojewoda (Muzeum Ziemi Sochaczewskiej) – operacja wydobycia wraku Messerschmitta Bf109 pod Truskawiem w 2009 r. (pokaz slajdów)
Urszula Przymus (Rada Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej) – powojenna walka o upamiętnienie czynu zbrojnego Grupy Kampinos AK i budowa sanktuarium niepodległościowego w Wierszach.


W przerwie członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej zaprezentowali broń wojsk niemieckich i partyzanckich, m.in. granatnik p.panc. Panzerfaust, pistolet maszynowy MP40 popularnie zwany Schmeisserem, karabin maszynowy MG 34 i niemieckie granaty ręczne. Opisali ich parametry techniczne i przedstawili sposoby posługiwania się. Opowiedzieli o swoich występach w rekonstrukcjach historycznych i na planie filmowym, a na zakończenie zaprezentowali kilka elementów niemieckiej musztry. Podczas konferencji można też było obejrzeć model jednej z leśniczówek uczestniczącej w działalności konspiracyjnej ofiarowany Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego i obrazy olejne o tematyce partyzanckiej autorstwa żołnierza i artysty ppor. Tadeusza Budzyńskiego.

 

NASZ CYTAT

  • kraju_Polan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekonstrukcje.jpg - 143.79 kb

 

 

 

 

 

DOBRE STRONY

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Dziś 27

W tym miesiącu 185

Od początku 114115